آموزش و مشاوره آسانسور

نکات مهم استفاده از آسانسور در تعطیلات

نکات مهم استفاده از آسانسور در تعطیلات

بیشترین آمار حوادث مربوط به ایام عید است که نشان دهنده بی توجهی به ظرفیت استفاده از آسانسور با حضور جمع زیادی از خانواده ها در این وسیله است. همچنین کودکان بیشترین قربانیان حوادث آسانسور هستند که این وسیله را بازیچه فرض می کنند. آن هم به دلیل عدم آموزش توسط والدین است. نرخ حوادث آسانسور در جهان تنها یک درصد است ولی با این حال حس گیر افتادن داخل یک جعبه فلزی ترس و وحشت و اضطراب را به همراه دارد. با امداد آسانسور همراه باشید تا نکات مهم استفاده از آسانسور در تعطیلات را بررسی کنیم.

 

 

نکات مهم استفاده از آسانسور در ایام تعطیل:

ظرفیت مجاز:

بیشتر از ظرفیت ممکن سوار آسانسور نشوید.  

 

فقط یکبار دکمه را فشار دهید:

فشار مجدد و چندین باره روی دکمه ها ی احضار کابین، کاری بیهوده است! و غیر از خرابی و صدمه زدن، فایده ای ندارد!  

 

کودکان به تنهایی سوار نشوند:

دکمه ها ی فرمان در محلی نصب شده که کودکان کمتر از ۷ سال قادر به احضار و صدور فرمان نباشند ولی همواره باید به خاطر بسپاریم که هرگز کودکان به تنهایی نباید از این وسیله استفاده کنند. با ایجاد شرایط مناسب و فضای بازی در مجموعه مسکونی و گاهی مذاکره دسته جمعی با کودکان و نوجوانان باید به صورت جدی و کامل از بازی آنها با آسانسور جلوگیری کنید. (نکات مهم استفاده از آسانسور در تعطیلات)

 

قبل از ورود حتما کابین، نور و آینه را چک کنید:

هرگز هنگام وارد شدن به کابین آسانسور در حال گفت وگو از عقب یا از پهلو وارد آسانسور نشوید. همواره هنگام ورود به کابین آسانسور از وجود کابین در مقابل خود مطمئن شوید و رو به کابین وارد شوید. ساده ترین روش ، اطمینان از وجود روشنایی کابین، دیدن تصویر خود در آینه کابین و مشاهده افراد درون آن است.  

 

ساختمان خلوت:

در اوقاتی که ساختمان خلوت است به تنهایی از آسانسور استفاده نکنید.  

 

اکسیژن تمام نمی شود:

معمولا بلافاصله بعد از گیر افتادن آسانسور، احساس خفگی به افراد دست می دهد که این، بیشتر یک توهم است تا واقعیت. بد نیست بدانید که هیچ کس در حوادث آسانسور دچار خفگی نمی شود؛ زیرا ذهنیتی که برای مردم درخصوص تمام شدن اکسیژن در آسانسور ایجاد شده کاملا اشتباه است و چنین موردی در ساختار آسانسورهای امروزی امکان ندارد. تنها مشکل، استرس و نگرانی حادثه دیدگان است. (نکات مهم استفاده از آسانسور در تعطیلات)

 

آرامش خود را حفظ کنید:

لازم است که افراد محبوس، تا لحظه اعلام گروه نجات برای خروج از کابین منتظر بمانند، چون در مواردی افراد در خروج عجله به خرج داده اند و همزمان، آسانسور راه افتاده که این موضوع تا به حال قربانیان زیادی گرفته است. در هر صورت، خونسردی خیلی مهم است. خونسرد و صبور باشید.  

 

ممانعت از بسته شدن درب آسانسو:

ممانعت از بسته شدن درب آسانسور از نکات مهم برای استفاده و نگهداری آسانسور می باشد. در صورت باز نشدن درب های آسانسور ساختمان خود، زمانی که داخل آسانسور هستید، سعی نکنید درها را به زور باز کنید. هرگز آسانسور را در طبقات، برای رسیدن اطرافیانتان نگه ندارید. به جای قرار دادن هر مانعی جلوی سنسورها، از دکمه باز کردن درب استفاده کنید. هم چنین کشیدن درب آسانسور در هنگامی که کابین توقف نکرده، منجر به خرابی قفل درب می شود.

 

بالا و پایین نپریدن در آسانسور:

یکی دیگر از نکات مهم برای استفاده آسانسور ایمن و استاندارد بالا و پایین نپریدن داخل آسانسور ساختمان تان است. زیرا در صورت پریدن داخل آسانسور ترمز ایمنی کابین یا ریل راهنما درگیر می شود و منجر به خرابی آسانسور می شود و شما در کابین آسانسور گیر خواهید کرد.  

 

رعایت ادب و رفتار احترام ‌آمیز:

قبل از سوار شدن به داخل آسانسور ابتدا اجازه دهید افراد از آسانسور خارج شوند سپس نسبت به ورود اقدام کنید. افراد با نیازهای ویژه، مانند افراد معلول یا سالمندان، در استفاده از آسانسورها اولویت دارند. در داخل آسانسور، بهتر است فاصله مناسب با دیگران را رعایت کنید. این کار باعث کاهش احتمال تماس ناخواسته داخل آسانسور خواهد شد. هم چنین در هنگام خروج از آسانسور، مسافرانی که در جلوی شما ایستاده اند را هل ندهید. (نکات مهم استفاده از آسانسور در تعطیلات)

 

شستشو ممنوع:

هنگام شست‌وشوی راه‌پله‌ها مراقب باشید آب و مواد شوینده به چاه آسانسور نفوذ نکند. این کار علاوه بر ایجاد مشکل برای کارکرد فنی آسانسور و احتمال اتصالی در سیم‌های کنترلی و الکترونیکی با خطر فرسودگی تدریجی سطوح قطعات متحرک بر اثر خوردگی توسط مواد شیمیایی موجود در شوینده‌ها همراه است.  

 

استفاده نکردن از آسانسور در صورت آتش سوزی:

هنگام آتش سوزی همیشه باید به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید. اما اگر در هنگام آتش سوزی در فروشگاه یا هر مکان دیگری داخل آسانسور بودید و صدای زنگ هشدار حریق به صدا در آمد، به این معنی است که آتش سوزی اضطراری وجود دارد.  (نکات مهم استفاده از آسانسور در تعطیلات)

 

 

نکات کلی برای استفاده بهتر از آسانسور

آسانسور یک وسیله عمومی است و بنابراین بایستی برخی از آداب را نیز در هنگام استفاده از آسانسور خانه تان رعایت کنید:
  • صبور باشید! هنگام سوار شدن، صبر کنید مسافران خارج شوند و سپس شما وارد آسانسور بشوید.
  • صبحت ممنوع! بلند صحبت کردن با تلفن همراه و تولید صداهای بلند باعث ایجاد مزاحمت برای سایرین می شود
  • تعارف ممنوع! زمانی که آسانسور در طبقه مورد نظر شما ایستاد، فورا از آسانسور خارج شوید و منتظر افراد پشت سر خود نباشید.
  • خودتان دکمه را بزنید! شخصی که کنار دکمه های آسانسور ایستاده وظیفه فشردن دکمه مورد نظر برای دیگران را ندارد.
  • شماره های ضروری: شماره تعمیرکار 09172049939 و آتش نشانی 125 را در کابین بنویسید.
  • و خونسرد و صبور باشید، سعی کنید دیگران را آرام نگه دارید.

 

 

نکته آخر: آسانسورها معمولا در زمان نصب و راه اندازی مشکلی ندارند چون به وسیله اداره استاندارد کنترل می شوند. بیشترین حوادث بعلت عدم سرویس و نگهداری منظم، کار کردن با سرویسکاران بدون مجوز، عدم بروز رسانی ایمنی و تعویض قطعات مصرفی است. بنابراین نسبت به موارد ذکر شده آسانسور محل سکونت تان بی تفاوت نباشید. این بی تفاوتی گاهی به قیمت جان تمام خواهد شد!

 

 

مشاوره تلفنی: 09177076421

راه های ارتباط با ما (کلیک کنید): شماره تماس | واتس اپ | تلگرام | ایتا

 

——————————————————————————

پروانه طراحی و مونتاژ از صنایع و معادن | پروانه کسب | رزومه کاری

عضو انجمن آسانسور | گواهی‌های آموزشی | تقدیرنامه

برای دیدن مجوزهای بالا اینجا کلیک کنید!

 ارتباط با ما: شماره تماس | واتس اپ | تلگرام | ایتا

———————————————

 


برای دیدن آرشیو مقالات کلیک کنید: مقالات آموزشی آسانسور  |  مقالات آموزشی آپارتمان نشینی

برای اشتراک گذاری این متن کلیک کنید: واتس اپ  |  تلگرام


 

۴ دیدرگاه در “نکات مهم استفاده از آسانسور در تعطیلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *