روغن کاری سیم بکسل آسانسور

نحوه ی روغن کاری سیم بکسل آسانسور

 

به منظور حفاظت از سیم بکسل در برابر خوردگی ناشی از اصطکاک و زنگ زدگی و کاهش نیروی اصطکاک بین مفتول ها و رشته ها در حین پروسه تولید، روغنکاری شده و همچنین مغزی طناب فولادی بعلت اهمیت نقش آن از روغن اشباع می شود.
نوع روغنکاری بنابر جنس مفتول، کاربرد سیم بکسل و شرائط اقلیمی محل مورد استفاده سیم بکسل متفاوت خواهد بود و همچنین جهت کارآیی بهتر در مدت طول عمر مفید سیم بکسل نیز، روغنکاری آن باید در فواصل زمانی منظم ادامه یافته تا با جایگزینی روغن از دست داده در اثر استفاده و مرور زمان،بیشترین حفاظت در برابر زنگ زدگی و سایش و خوردگی درونی بعمل آید.
روغنکاری سیم بکسل فولادی بهتر است در محلی صورت گیرد که رشته ها کمی از هم باز می شوند مثل هنگامی که سیم از روی قرقره عبور می کند یا روی قرقره پیچیده می شود.
در این صورت روغن بهتر جذب سیم می شود. روغنی که برای روغنکاری سیم بکسل فولادی مورد استفاده قرار می گیرد باید براحتی در طناب نفوذ کند، قسمتهای داخلی و سطح خارجی آن را بپوشاند، با آب شسته نشود و در برابر زنگ زدگی از طناب محافظت نماید.
برای روغن کاری سیم بکسل بهتر است از روغن مخصوص سیم بکسل استفاده شود تا به راحتی به لایه های سیم بکسل نفوذ کند.
برای این کار بهتر است یک پارچه را کمی به روغن مذکور آغشته کرده و بر روی سیم بکسل بکشید .
ولی باید توجه داشت که سیم بکسل نباید بیش از حد چرب شود زیرا که باعث لیزی و سر خوردگی شده و همچنین چربی بیش از حد موجب جذب گرد و غبار بروی سیم و بالارفتن اصطکاک و سایش و خوردگی میشود.
توصیه میشود این امر توسط شرکت های تعمیر کار و نگهدارنده آسانسور در طی بهره برداری انجام شود.

 

 

توضیحات مربوط به روانکاری سیم بکسل آسانسور:

ابتدا باید به نکته مهمی را یادآوری کرد، اگر تزریق روغن سیم بکسل به طریق صحیح و اصولی و با مواد مناسب انجام نشود، ضررش بیشتر از انجام ندادن این کار است.

در صورتیکه باید روانکاری متناسب با نوع سیم بکسل و به میزان لازم (نه کم و نه زیاد) و بر اساس توصیه های شرکت سازنده و با در نظر گرفتن “گرانروی روغن” نسبت به وضعیت دما (فصل سرما یا گرما و..) و شرایط اقلیمی محیط، توسط ابزار مخصوص اینکار انجام گیرد.
(نوع روغن برای روغنکاری سیم بکسل ها با ویسکوزینه 34 تا 38 SSU در دمای 210 درجه فارنهایت پیشنهاد می شود و روغن آن باید به حدی باشد که روی سطح شیار فلکه کششی یک لایه نازک روغن وجود داشته باشد و در تمیزکاری روغن مجاز به استفاده از مواد شوینده حلال روغن نبوده و برای تمیزکاری باید از قلم مویی که به روغن آغشته است استفاده شود)
روانکاری سیم بکسل بیشتر برای نرمی، کاهش سایش، جلوگیری از زنگ زدگی، استهلاک و افزایش طول عمر و از روغن های معدنی استفاده می شود، و معمول ترین روغن برای اینکار “روغن سیلسکونی” می باشد.

در صنعت آسانسور نیز این نوع روغن “روغن سیلیکونی” کاربرد بیشتری دارد.

البته به این نوع روغن ها معمولا” برای بالابردن کیفیت، و خاصیت کاهندگی درجه اصطکاک، افزودنی های گوناگونی اضافه می کنند.
و نکته آخر اینکه بهترین روغن آنست که از تولید کننده معتبر و مطمئن تهیه گردد

 

 

روغن موتور گیربکسی آسانسور:

مواردی که باید در رابطه با روغن گیربکس و تعویض آن رعایت گردد به شرح زیر می باشد:

در سرویس های ماهانه آسانسور بازدید روغن حتما” با دقت انجام گردد.

قبل از شروع به تعویض روغن باید برق آسانسور از طریق تابلو برق اصلی موتورخانه از مدار خارج شده باشد.

با توجه باینکه حجم روغن داخل گیربکس معمولا” بین 3 الی 4 لیتر است، ظرف با حجم و فضای مناسب برای تخلیه روغن وجود داشته باشد.

دهانه ظرف مذکور به صورتی باشد که روغن در حال تخلیه به اطراف پاشیده نشودبرای استفاده از روغن جدید دقت شود که روغن به اطراف محل ورود به محفظه روغن سرایت نکند (ترجیحا” از قیف مناسب استفاده گردد) در صورتیکه سطح بیرونی محل خروج روغن و دریچه ورودی به روغن آغشته شده باشد حتما با پارچه تنظیف به طور کامل محل پاکسازی شود.

همچنین اگر روغن در کف موتورخانه ریخته شده، آن قسمت هم کاملا” پاکسازی گردد.

علامت اختصاری در دسته بندی روغن ها به این صورت است که:

روغن هایی که با علامت اختصاری و حرف اول S به معنی سواری یا بنزین سوز می باشد روغن هایی ابتدای آن حرف C می باشد ویژه موتورهای دیزل است حروف دوم انگلیسی که بعد از S یا C می آید معمولا” از A تا M استفاده می شود سطح کیفیت روغن را مشخص می کند.(تا این تاریخ تا حرف M در این مقوله استفاده شده و احتمال دارد در آینده و با توجه به قابلیتهای جدید در روغن های تولیدی از حروف بعدی مثل N ,O,P و ….. استفاده شود)طبقه بندی روغن ها نیز بر اساس گرانروی Viscosity ه دو صورت:SAE ISO (روغن های صنعتی) تعریف شده است.روغن های تک درجه ای نیز را با مشخصه هایی مثل SAE 50,40 روغن های چند درجه ای را با مشخصات SAE 20 W 50 یا SAE 15 W 40 می توان شناخت

یکی از روغن های مناسب، روغن موتور اتوماتیک SEA 85W-140 می باشد که این روغن دارای غلظت مناسب و از محصولات شرکت بهران است.

 

 

نکاتی که سرویسکاران عزیز به آن توجه ویژه بایدداشته باشند:

عدم مخلوط کردن روغن های مصنوعی با روغن های معدنی است که نباید هرگز باهم مخلوط شود.ضمن اینکه به هیچ وجه نباید از روغن های خودرو ویژه موتورهای احتراق داخلی برای گیربکس آسانسور استفاده کرد.

در آسانسورهای قدیمی معمولا” از روغن مولی 90 استفاده می شد که به طور معمول حداقل پس از 500 الی 750 ساعت کارکرد تعویض می شد.

در اینگونه آسانسورها بر روی گیربکس قطعه ای بنام درجه روغن یا “گیج روغن” نصب می شد که بخش استوانه ای آن شیشه ای و مدرج بود و روغن گیربکس در آن دیده می شد. لذا سرویسکار یا نصاب از میزان روغن داخل گیربکس و همچنین رنگ و کیفیت روغن به سادگی مطلع می شد.

تا وقتی سطح روغن روی خط فول قرار داشت و رنگ روغن شفاف بود نیازی به تعویض یا اضافه کردن روغن نبود، اما اگر سطح روغن از خط فول پائین تر می رفت به آن روغن اضافه می شد چنانچه روغن کدر یا سیاه شده بود زمان تعویض آن فرا رسیده بود.

البته در موتور این نوع آسانسور ها در سمت پولی موتور، محفظه ای قرار داشت که ظرفیت حدود نیم لیتر روغن داشت که در آن روغن هیدرولیک شماره ۱۰ می ریختند. در دفترچه راهنمای همراه بعضی از انواع موتورگیربکس ها آمده که تعویض روغن به ازای هر 600 ساعت کارکرد یا 24 الی 36 ماه کارکرد باید انجام شود.

در کاتالوگ موتورگیربکس دیگری تاکید شده تعویض روغن هر دو سال یکبار انجام شود و حتما” از روغن CLP 220 استفاده گردد.

نکته ای که توجه به آن ضرورت دارد دمای موتور است، که اگر در زمان کارکرد موتورگیربکس دمای آن از 85 درجه تجاوز کند باید حتما زمان تعویض روغن را به زمانی کمتر از 20 ماه کاهش داد.

همچنین اگر در روغن موتور آسانسور آب یا سایر ترکیبات دیده شود حتما” باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود.

۱ دیدرگاه در “روغن کاری سیم بکسل آسانسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *